ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Фіщук В.С.

Дата:

21.06.2017

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 17
Про внесення змін до рішення міської ради від 23.12.2014р. №40/7 «Про Програму сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення у м. Володимирі-Волинському на 2015-2017 роки»


УКРАЇНА

ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКА МІСЬКА РАДА ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

CЬОМЕ СКЛИКАННЯ

РІШЕННЯ

 
 від ____________№_______
  м. Володимир-Волинський
 
Про внесення змін до рішення міської ради
від 23.12.2014р. №40/7 «Про Програму сприяння
діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних
будинків та органів самоорганізації населення
у м. Володимирі-Волинському на 2015-2017 роки»
 
          Розглянувши звернення голови правління житлово-будівельного кооперативу «Травневий» від 28.04.2017 року №04-01, керуючись Житловим Кодексом, ч.1 ст. 14, ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада
ВИРІШИЛА:
 
           1. Внести зміни до Програми сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення у м. Володимирі-Волинському на 2015-2017 роки та викласти у новій редакції (додається).
           2. Управлінню житлово-комунального господарства і будівництва виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради (Фіщук В.С.):
          2.1. Вжити відповідних заходів щодо реалізації Програми сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення у м. Володимирі-Волинському на 2015-2017 роки до закінчення терміну дії Програми.
          2.2. Щокваралу до 10 числа наступного місяця подавати інформацію про використання коштів на виконання Програми фінансовому управлінні  (Шибирин Т.В.) та за підсумками 2017 року надати звіт про виконання Програми управлінню економіки (Субицька О.М.)
          3. Фінансовому управлінню виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради (Шибирин Т.В.) забезпечити фінансування Програми в межах бюджетних призначень на період до закінчення дії Програми.
4. Координацію роботи по виконанню Програми покласти на управління житлово-комунального господарства і будівництва виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради (Фіщук В.С.)
           5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань містобудування, житлово-комунального господарства, інфраструктури, комунальної власності, енергозбереження та земельних відносин і першого заступника міського голови Матвійчука Я.А.
 
 
Міський голова                                                                                П.Д.Саганюк  
Фіщук 38518
 
 
 
 
 
 
 
ПРОГРАМА
сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення у м. Володимирі-Волинському
на 2015-2017 роки
 
 
 
  ЗМІСТ
 
 
Розділ 1. Паспорт Програми 
 
Розділ 2. Загальні положення
 
Розділ 3. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
 
Розділ 4. Мета Програми
 
Розділ 5. Обґрунтування шляхів і способів розв’язання проблеми, обсяги та джерела фінансування
 
Розділ 6. Перелік завдань, заходів програми та результативні показники
 
Розділ 7. Очікувані результати, ефективність Програми
 
Розділ 8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
 

 
1. Паспорт Програми
 
1. Ініціатор розроблення
Програми
Управління житлово-комунального господарства і будівництва
2. Дата, номер і назва
розпорядчого документа
органів виконавчої влади
про розроблення Програми
3. Розробник Програми Управління житлово-комунального
господарства і будівництва
4. Співрозробники Програми ВОГО «Асоціація підтримки та розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення», ОСН міста та Рада голів ОСББ
5. Відповідальний виконавець Управління житлово-комунального
господарства і будівництва
6. Учасники Програми Управління житлово-комунального
господарства і будівництва, рада голів ОСББ,  ОСН міста, ЖБК (від 2017 року), приватні фонди та громадський сектор
7. Термін реалізації Програми 2015 - 2017 роки
8. Прогнозні обсяги фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми
Обсяг
фінансування, всього тис. грн.
 
4000,0
У т.ч.
Міський бюджет, тис. грн.
 
2000,0
 
Кошти ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року) тис. грн.
 
2000,0
Програмою дозволяється залучення інвестицій з державного, обласного та районного бюджетів, а також інших інвестицій, кредитних коштів, коштів міжнародних фінансових організацій та інших ресурсів, коштів приватних інвесторів. У випадку залучення коштів з інших джерел, такі кошти вважаються коштами ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року).
 
2. Загальні положення
         Програму сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів та органів самоорганізації населення у м. Володимирі-Волинському на 2015-2017 роки (далі – Програма) розроблено з урахуванням пріоритетів та завдань, визначених Законами України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків», «Про приватизацію державного житлового фонду»,  “Про Загальнодержавну програму реформування житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки”, «Про органи самоорганізації населення», постановами Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521 «Про реалізацію Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та від 31.05.2012 №599 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для пільгового  кредитування юридичних осіб, у тому числі об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, для проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об’єктів житлово-комунального господарства».
 
3. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
         Територіальна громада міста об’єктивно оцінюючи можливості міського бюджету неодноразово виходить з пропозиціями щодо співфінансування у будівництві вуличних інженерних мереж, доріг та капітальному ремонті житлового фонду.
Програма сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Володимирі-Волинському на 2013-2015 роки, затверджена рішенням міської ради 19.04.2013 року № 55/11 не в повному обсязі може задовільнити потреби громади, оскільки локально стосується лише ОСББ та має термін закінчення – 2015 рік.
Натомість на умовах співфінансування з вуличними комітетами у місті щороку здійснюється будівництво мереж водопостачання, водовідведення, електропостачання та вуличного освітлення, доріг з твердим покриттям, тощо. В тому числі у 2014 році збудовано мережу водопостачання по вулицях Лабораторна, Стравінського, Віленська, Стуса і мережу водовідведення по вулицях Стефаника та Віленська. На таких же умовах проведено капітальний ремонт даху з улаштуванням водостічної системи в п’ятиповерхівці по вул.. Академіка Глушкова, 4. Джерелами фінансування даних робіт були і кошти мешканців і кошти міського та обласного бюджетів.
Так, станом на 01 грудня 2014 року в місті створено лише 18 ОСББ, в тому числі по 2 ОСББ за 2013 і 2014 роки.
В той же час, шляхом співпраці з ОСН в місті збудовано 4989 м/п інженерних мереж водопостачання та водовідведення на 13 вулицях, 2604 м/п асфальтобетонного покриття на 9-ти вулицях, встановлено дитячий майданчик та проведено ремонт п’ятиповерхового житлового будинку.  
Крім того, в місті існують гуртожитки, які на даний час не перебувають у міській комунальній власності і управління ними здійснюється через будинкові комітети.
Відсутність єдиного підходу до комплексного вирішення побутових потреб призводить до умовної соціальної нерівності членів територіальної громади, які мешкають в ОСББ і тих, які входять до складу ОСН.
 В той же час, проведена свого часу приватизація житлового фонду призвела до появи власників житла без відповідної правової концепції управління ним, вироблення стратегії фінансування капітального ремонту цього житла як в будинках ОСББ так і ОСН. Як наслідок – приватизоване житло, це квадратні метри загальної площі квартири, а місця загального користування лишилися проблемою міської влади. У випадку приватизації індивідуальних житлових забудов – відкритим залишається питання підведення інженерних мереж до таких будинків.
Аналогічна ситуація і з ново нарізаними вулицями для виділення земельних ділянок під забудову – забудовники лишаються наодинці з проблемами підключення до інженерних комунікацій новобудов, оскільки ново нарізані вулиці знаходяться як правило на околицях міста. В такому випадку і міська влада і забудовники змушені вишукувати шляхи вирішення цих складних питань.  
Разом з тим, матеріально-технічна база житлово-комунального  господарства міста з кожним роком погіршується, обладнання, яке використовується, вже давно застаріле та досить енергоємне. Фінансова допомога з боку держави на вирішення цих питань не виділяється а коштами міського бюджету і комунальних підприємств їх вирішити неможливо.  Внаслідок цього спостерігається  недостатня охопленість житлово-комунальних послуг а відповідно і їх якість.
Дозвільна система в будівництві, зобов’язує замовників будівництва отримати документ на право користування землею, а у випадку будівництва вуличної мережі – виникає необхідність брати в оренду цілу вулицю, що являється саме по собі правовою колізією. В той же час, якщо забудовником виступає орган місцевого самоврядування, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не вимагаються.
         Обмеженість коштів, що виділяються на капітальні видатки, складність з отриманням дозвільних документів на будівництво, бюрократична тяганина при передачі новозбудованих мереж на баланс та обслуговування відповідних спеціалізованих організації – все свідчить, що модель, яка на сьогодні використовується в місті, хоч і працює але в даний час являється не зовсім неефективною. Побутові проблеми членів територіальної громади необхідно вирішувати з урахуванням інтересів і потреб мешканців.
Одним із напрямів реформування відносин у житлово-комунальній сфері, являється створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, як неприбуткових організацій та об’єднання громадян в органи самоорганізації населення, як структури в системі місцевого самоврядування. 
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного і загального майна. ОСББ може бути створене у будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власників нежилих приміщень.
Орган самоорганізації населення – це представницький орган, який створюється частиною жителів, що тимчасово або постійно проживають на відповідній території в межах села, селища, міста і який може бути створений в межах будинку (кількох будинків) для вирішення завдань, передбачених вищезазначеними Законами та Положенням про будинковий комітет. Відповідно до п.1 ст.5 Закону «Про місцеве самоврядування» органи самоорганізації населення відносяться до системи місцевого самоврядування і вправі приймати участь у будь-яких перетвореннях і утвореннях в житті громади міста. Закон «Про органи самоорганізації населення» передбачає можливість створення представниками місцевих громад будинкових, вуличних, квартальних комітетів.
         Фактори, що стримують створення та діяльність ОСББ і ОСН:
         - відсутність єдиного комплексного підходу в правовому полі на місцевому рівні для вирішення соціально-побутових потреб членів територіальної громади;
- зношеність та застарілість конструктивних елементів та технічного обладнання житлових будинків та інженерних мереж;
- складність процедури передачі у власність земельної ділянки та отримання дозвільних документів на здійснення її забудови;
- правова колізія в отриманні дозвільних документів на будівництво у випадку замовника фізичної або юридичної особи, але не органу місцевого самоврядування;
- відсутність необхідного досвіду при виготовленні проектно-технічної документації, оформленні дозвільних документів, введенні в експлуатацію;
- відсутність необхідних знань щодо особливостей функціонування ОСББ і ОСН;
- наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги;
- відсутність управляючого досвіду в імовірних голів ОСББ та ОСН;
- відсутність необхідних коштів для вирішення назрілих соціально-побутових питань;
- байдужість переважної кількості мешканців багатоквартирних житлових будинків, кварталів, житлових булиць, відсутність з їх сторони ініціативи, лише пострадянський принцип: «ми платим – нам повинні».
Основними перевагами, які надає ОСББ та ОСН:
- можливість реалізувати фінасово обтяжливі проекти на умовах співфінасування;
- звільнення від процедури оформлення дозвільних та декларативних документів;
- право вибору виконанвця;
- можливість реально покращити соціально-побутові умови проживання;;
- право безпоседеньо впливати на якість, черговість і обсяги робіт, забезпечення контролю;
- отримання повного обсягу житлово-комунальних послуг на якісному рівні;
- реальний контроль за використанням спільних внесків та інших платежів;
- зменшення витрат на отримання житлово-комунальних послуг та підвищення їх якості;
- забезпечення контролю за збором, розподілом та витрачанням грошових коштів;
- можливість використання трудового внеску мешканців замість плати або збору додаткових внесків.
Тобто, матеріальне стимулювання поєднане з можливостями влади та  бажаннями мешканців, яке реалізовується через приведення існуючих або прийняття на місцевому рівні відповідних нормативно-правових документів, дозволить реалізувати проекти, які будуть максимально спрямовані на підтримку громадських ініціатив в місті.
Згідно «Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу (ТПКВКМБ / ТКВКБМС)», затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02.12.2014 року №1195 «Про затвердження Структури кодування програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів і Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів / Тимчасової класифікації видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу» передбачається можливість фінансування капітальних ремонтів для будинків ЖБК за кодом 6021 «Капітальний ремонт житлового фонду».
Враховуючи складну матеріальну ситуацію, введення у 2017 році фінансування капітальних ремонтів будинків, що належать житлово-будівельним кооперативам, вирішило б ще одну проблему у житлово-комунальному житті міста, оскільки більшість ЖБК не можуть самостійно утримувати будинки за кошти мешканців, які у них живуть.
Варто зазначити, що житлово-будівельні кооперативи є юридичними особами, утвореними фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об’єдналися на основі їх майнових пайових внесків для участі в будівництві або реконструкції житлового будинку (будинків) і наступної його (їх) експлуатації. Це некомерційні організації, метою яких є задоволення потреб їх членів у житлі.
 
4. Мета Програми
Метою Програми є стимулювання громадських ініціатив через створення ОСББ та ОСН і як наслідок спільна реалізація стратегічно важливих проектів і завдань інфраструктурного розвитку територій та покращення їх технічного стану.
 
5. Обгрунтування шляхів і способів розв’язання проблеми, обсяги та джерела фінансування
Розв'язанням існуючої проблеми є забезпечення сталих умов розвитку самоорганізації населення в місті і, як наслідок, покращення рівня життя мешканців мікрорайонів, у яких здійснюють свою діяльність ОСН. При цьому передбачається здійснення поступового переходу від дотаційного складання бюджетів ОСН до забезпечення їх діяльності за рахунок власних коштів за умови надання підтримки з боку міської влади.
Розв'язати проблему можливо шляхом:
- подальшого удосконалення та розвитку інформаційної та матеріально-технічної бази створення і діяльності в місті ОСН; запровадження в практику
          - найбільш ефективних механізмів взаємодії ОСН між собою, з органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами підприємницької діяльності;
          - вирішення питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення реалізації громадських ініціатив.
Обсяги та джерела фінансування
                                                                              тис.грн.
Джерела
фінасування
 
 
роки
Всього Міський бюджет,* Кошти ОСББ,  ОСН та ЖБК (з 2017 року) Інші кошти
2015 1000,0 500,0 500,0 Програмою дозволяється залучення інвестицій з державного, обласного та районного бюджетів, а також інших інвестицій, кредитних коштів, коштів міжнародних фінансових організацій та інших ресурсів, коштів приватних інвесторів
2016 500,0 250,0 250,0
2017 2500,0 1250,0 1250,0
Всього 4000,0 2000,0 2000,0
 
                                                                           










Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів міського бюджету в розмірі 60% та співфінасування коштами ОСББ, ОСН та ЖБК (з 2017 року) в розмірі 40% від кошторисної вартості заходу. Програмою дозволяється залучення інвестицій з державного, обласного та районного бюджетів, а також інших інвестицій, кредитних коштів, коштів міжнародних фінансових організацій та інших ресурсів, коштів приватних інвесторів. У випадку залучення коштів з інших джерел, такі кошти вважаються коштами ОСББ, ОСН та ЖБК (лише ті що передбачені у 2017 році).
Обсяг фінансування визначається щороку виходячи з реальних можливостей міського бюджету та поданих пропозицій від ОСББ, ОСН та ЖБК (у 2017 році) щодо намірів здійснення заходів. 
______________________     
* - фінансування можливе при умові пооб’єктного перерозподілу коштів бюджету розвитку, головним розпорядником по яких визначене управління житлово-комунального господарства і будівництва.
 
6. Перелік завдань, заходів програми та результативні показники
Створення та підтримка ОСББ та ОСН, як альтернативного варіанту  співпраці в питаннях вирішення важливих соціально-побутових питань. Якщо зусилля зацікавлених у створенні ОСББ і ОСН мешканців будуть спиратись на організаційну та фінансову підтримку органів місцевого самоврядування, то така співпраця дасть вагомі результати.
         Для активізації створення нових та забезпечення функціонування діючих ОСББ і ОСН необхідно:
- активно проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед громадян щодо переваг створення і діяльності ОСББ і ОСН;
 - надавати ініціаторам створення ОСББ і ОСН практичну допомогу в процесі створення та реєстрації;
 - сприяти залученню коштів державного та обласного бюджетів, інвестицій та кредитних коштів міжнародних фінансових організацій та ресурсів для ОСББ і ОСН;
- вивчати та популяризувати просвітницькі програми для ОСББ і ОСН, що оголошують міжнародні організації;
- сприяти ОСББ і ОСН у залученні кредитних коштів на модернізацію та енергозберігаючі заходи, покращення благоустрою, здійснення капітальних видів робіт, у тому числі за паритетної  фінансової участі у таких проектах державного, обласноого та міського бюджетів;
 - забезпечити прозорість і відкритість при наданні бюджетної фінансової допомоги;
 - сприяти введенню в структурі управління окремої штатної одиниці для безпосередньої роботи з ОСББ і ОСН;
- сприяти створенню Ресурсного центру з питань розвитку ОСББ і ОСН;
-  сприяти активізації діяльності існуючих ОСББ і ОСН.
 
Перелік заходів, терміни, виконавці та обсяги фінансування
Перелік заходів, терміни та виконавці Обсяг фінансування, тис. грн.
2015 р. 2016 р. 2017 р.
1. Завдання з розвитку механізмів взаємодії ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році) між собою, з органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами розвитку міста
1.1. Сприяння з боку органів місцевого самоврядування  в оформленні реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання (перебування) громадян, що проживають на територіях, у межах яких діють ОСН, ОСББ та  ЖБК (від 2017 року)  і які не обслуговуються міськими житлово-комунальними підприємствами Кошти ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році). Бюджетного фінансування не потребує
Постійно ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році), Управління житлово-комунального господарства і будівництва
2. Завдання щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році)

2.1. Виготовлення проектної документації та технічних умов на потреби ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році)
 
Кошти ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році). Бюджетного фінансування не потребує
Увесь період ОСН, ОСББ та ЖБК (у 2017 році), Управління ЖКГ і будівництва, управління містобудування і архітектури, житлово-комунальні підприємства
2.2. Виконання будівельних робіт, реконструкції та заходів з благоустрою і енергозбереження, інші роботи. 500,0 – 50% м/б /50% ОСН, ОСББ 500,0 – 50% м/б /50% ОСН, ОСББ 1250,0 – 60% м/б 1250,0/40% ОСН, ОСББ та ЖБК
Постійно Управління ЖКГ і будівництва, ОСББ, ОСН, ЖБК (у 2017 році), підрядні будівельні організації
3. Популяризація діяльності ОСН та ОСББ через ЗМІ, круглі столи, тощо
Проведення організаційних заходів та публікація в ЗМІ та Інтернет діяльності ОСББ та ОСН Додаткового бюджетного фінансування не потребує
Постійно Управління ЖКГ і будівництва, відділ з питань внутрішньої політики
 
Напрями діяльності та заходи програми
Зміст заходу Термін виконання/ виконавці
1. Виявлення ініціативних груп мешканців та надання їм консультаційної допомоги у створенні ОСББ, ОСН Постійно/
УЖКГіБ
2. Активізація та популяризація діяльності існуючих ОСББ, ОСН Постійно/
УЖКГіБ,
3. Проведення круглих столів, оперативних нарад, громадських зібрань з метою обміну досвідом в організації і діяльності ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року) Постійно/
УЖКГіБ, ВОГО «Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН»
4. Допомога новоствореним ОСББ, ОСН  у прийнятті технічних рішень щодо необхідності проведення тих чи інших видів робіт Постійно/
УЖКГіБ
5. Надання допомоги ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року) у виготовленні технічної документації на будинки, планів інженерних мереж, топогеодезичних зйомок, проектів, їх державної експертизи Постійно/
 УЖКГіБ
6. Підготовка проектів і програм для участі у всеукраїнських та міжнародних конкурсах щодо сприяння розвитку ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року) Постійно/
УЖКГіБ, ВОГО «Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН», ОСББ, ОСН та ЖБК (у 2017 році)
7. Пріоритетність проведення ремонтно-будівельних робіт на територіях, де утворилися ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року), на умовах співфінансування мешканців Постійно/
УЖКГіБ, ОСББ, ОСН, ЖБК (у 2017 році), підрядні будівельні організації
8. Підвищення енергоефективності об’єктів з метою управління, ремонту або будівництва яких утворилися ОСББ, ОСН та ЖБК (від 2017 року), на умовах співфінансування мешканців (встановлення засобів обліку, термомодернізація та утеплення, встановлення ІТП, отримання технічних умов, будівництво інженерних мереж, доріг, капітальний ремонт будинків, тощо) Постійно/
 УЖКГіБ, ОСББ, ОСН та ЖБК у 2017 році
9. Перереєстрація житлово-будівельних кооперативів в ОСББ, створення будинкових, вуличних та квартальних комітетів на основі будинків ОСББ та ЖБК. Постійно/
 УЖКГіБ, ОСББ, ОСН та ЖБК, ВОГО «Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН»
        
7. Очікувані результати, ефективність Програми
         Реалізація Програми передбачає виконання таких основних завдань:
         поглиблення демонополізації житлово-комунального господарства, сприяння створенню системи управителів на ринку житлових послуг та появи раціонального і фінансово спроможного шляху для реалізації громадських ініціатив;
         обов’язкову участь у фінансуванні ремонтно-будівельних робіт  та забезпечення прозорості і відкритості при наданні фінансової допомоги з бюджетів усіх рівнів.
         запровадження механізму проведення конкурсів серед ОСББ, ОСН та ЖБК (у 2017 році) на кращий двір, вулицю, квартал, тощо;
         сприяння залученню коштів бюджетних та кредитих інвестицій з усіх рівнів в тому числі міжнародних фінансових організацій.
         Реалізація заходів Програми дозволить поліпшити співпрацю між активним прошарком територіальної громади та органом місцевого самоврядування, здійснювати важливі заходи пов’язані з вирішенням соціально-побутових проблем, впроваджувати ефективні заходи з енергозбереження у житлових будинках, підвищити свідомість та згуртованість громадян у вирішенні власних проблем, покращити умови проживання громадян у своїх помешканнях, дасть можливість раціонально використовувати кошти мешканців. 
          Рівень ефективності виконання Програми визначається за результатами кількості створених ОСББ і ОСН, їх ефективного функціонування та кількості ЖБК, які перереєструвалися в ОСББ..
        
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
         Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями, визначеними у цій Програмі.
         Безпосередній контроль за виконанням заходів і завдань Програми здійснює управління житлово-комунального господарства і будівництва.  Інформацію про створені в місті об’єднання співвласників багатоквартирних житлових будинків  та органи самоорганізації населення подає у відповідні структурні підрозділи обласної державної адміністрації.
         Громадський контроль за ходом реалізації Програми здійснюється ОСББ, ОСН, ЖБК та іншими представниками громадських організацій.
 
 
Секретар міської ради,                                      
 заступник міського голови                                                                                            О.М.Свідерський